FAQ 

czyli najczęściej zadawane pytania

1Czy warunki nasłonecznienia w Polsce sprzyjają inwestycjom w fotowoltaikę?

Tak. Mapa nasłonecznienia naszego kraju wskazuje, że na większości jego obszaru nasłonecznienie w ciągu roku to ponad 1000 kWh/m² powierzchni płaskiej, co jest ilością całkowicie wystarczającą do rozwoju energetyki słonecznej. Wielka Brytania to kraj, gdzie jest mniej słońca niż w Polsce, a pomimo to bardzo często są tam montowane panele fotowoltaiczne.

2Czy po zainstalowaniu fotowoltaiki muszę zmienić umowę z zakładem energetycznym?

Tak. My składamy wniosek o mikroinstalację. Podpowiadamy Klientowi jak przejść przez formalności dotyczące instalacji fotowoltaicznej - zarówno z zakładem energetycznym jak i dotyczące dotacji „Mój Prąd”.

3Czy mogę wykorzystać nadmiar zmagazynowanej energii?

Tak. Prosumenci oddają nadwyżki energii do sieci, którą mogą odbierać w postaci upustu na energię pobraną od operatora. Instalacje o mocy do 10 kW mogą pobrać 80% energii wprowadzonej do sieci, zaś przy instalacjach o mocy powyżej 10 kW – 70%. Rozliczanie się z dostawcą energii elektrycznej z różnicy energii pobranej i oddanej do sieci określa się za pomocą licznika dwukierunkowego, który wskazuje dokładne ilości energii oddanej i pobranej.

Zmagazynowaną energię można odebrać z zakładu energetycznego w ciągu 12 miesięcy od daty wprowadzenia energii do sieci.

Należy pamiętać o tym, że rozliczenie energii z zakładem energetycznym obejmuje cykl 12 m-cy, a nie pojedynczego miesiąca.

4Czy dach musi być zwrócony na południe?

Najbardziej efektywne instalacje są instalowane w kierunku południowym, natomiast nieduże odwrócenie w kierunku wschodu lub zachodu powoduje niewielkie, bo kilkuprocentowe mniejsze uzyski. Kierunek północny jest całkowicie nieefektywny. Dość popularnym rozwiązaniem jest usytuowanie instalacji wschód – zachód. Układ ten pozwala na niezależną pracę strony wschodniej i zachodniej, co wydłuża czas pracy instalacji. Całkowite roczne uzyski z takiego układu są mniejsze o ok 8% od instalacji usytuowanej na południe.

5Czy panele fotowoltaiczne to to samo co kolektory słoneczne?

Nie. Panele fotowoltaiczne oraz kolektory słoneczne to dwa różne urządzenia. Oba korzystają z energii słonecznej. Panele fotowoltaiczne służą do produkcji prądu, czyli zamieniają energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Kolektor natomiast używa energii słonecznej do podgrzania płynów, np. wody, płynu solarnego (glikolu). Niedoświadczone osoby widząc panele solarne na dachu mogą je z łatwością pomylić z panelami fotowoltaicznymi. Trzeba pamiętać, że ich zastosowanie jest odmienne.

6Czy mogę jednocześnie korzystać z fotowoltaiki i kolektorów słonecznych?

Tak. Oba urządzenia muszą być jednocześnie wystawione na działanie promieni słonecznych. Konieczne jest więc takie ich ustawienie, aby nie zasłaniały sobie wzajemnie słońca. Jeśli jednak dysponuje się odpowiednią powierzchnią, można zainstalować obie instalacje korzystające z energii słońca.

7Czy instalacja fotowoltaiczna działa w okresie zimowym lub przy zachmurzeniu?

Tak. Zachmurzenie może obniżyć efektywność działania paneli, lecz mimo braku słońca wciąż produkują energię. Sprawność urządzeń spada wraz z obecnością chmur, ale nawet przy pełnym zachmurzeniu nie osiąga wartości zerowej. Częściowe zachmurzenie zmniejsza efektywność modułów w zakresie od 60 do 80% pierwotnej mocy, zaś zachmurzenie całkowite, warunkuje efektywność paneli PV w granicach 10-20%.

Niska temperatura w okresie zimowym również nie jest problemem, lecz na obniżenie wydajności paneli wpływają: krótki czas pomiędzy wschodem, a zachodem słońca, częste zachmurzenie, zaśnieżenie paneli, mniejsza intensywność promieniowania, ptasie odchody oraz kurz. Panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną w zimie, jeśli są odśnieżone i świeci na nie słońce. Jest jej oczywiście zdecydowanie mniej niż latem, stąd wydajność systemu znacząco się obniża, zwłaszcza w grudniu i styczniu, gdy światła słonecznego jest najmniej - stąd pomysł na 12-miesięczny okres rozliczeniowy.

Co ciekawe sprawność modułów fotowoltaicznych wzrasta wraz z obniżaniem się ich temperatury, co oznacza, że najlepszymi warunkami do produkcji energii są słoneczne i chłodne dni, czyli dokładnie takie, które panują zimą.

8Ile trwa montaż?

Na montaż mają wpływ m.in., pogoda - jak pada deszcz/śnieg/grad to montaż się nie odbędzie, kwestie bezpieczeństwa i od wielkości instalacji, jednak zazwyczaj jest to około 1-2 dni. Dogodny termin montażu zawsze ustalamy indywidualnie.

9Jaka jest żywotność instalacji fotowoltaicznej?

Czas sprawnego działania paneli fotowoltaicznych to minimum 25 lat. Zazwyczaj jest to zdecydowanie dłużej.

Panele słoneczne wraz z upływem czasu tracą swoją wydajność. Producenci paneli fotowoltaicznych deklarują, że po 25 latach panel będzie miał sprawność na poziomie 80-85%. Najstarsze panele fotowoltaiczne na świecie mają 60 lat i wciąż działają.

10Czy złe warunki atmosferyczne, takie jak śnieg i gradobicie nie zniszczą paneli?

Oczywiście, że nie. Proponowane przez nas panele przechodzą bardzo skomplikowane testy wytrzymałości. Panele fotowoltaiczne latami dostarczają prąd, znosząc wysokie temperatury, mrozy zimą, silne wiatry, silne opady deszczu i gradu.

11Czy należy myć panele fotowoltaiczne?

Nie ma takiej potrzeby - deszcz na bieżąco zmywa osadzający się na panelach kurz i brud. Jest to urządzenie pod napięciem i nie jest wskazane mycie. Jeśli jednak wystąpi konieczność umycia takiej instalacji należy użyć specjalnego płynu lub wynająć odpowiednich fachowców.

12Czy można instalować fotowoltaikę na dachach płaskich?

W przypadku dachów płaskich, podobnie jak na gruncie, stosowane są specjalne konstrukcje wsporcze umożliwiające montaż paneli pod odpowiednim kątem. Trzeba jednak pamiętać, iż w przypadku dachu płaskiego, potrzebujemy więcej miejsca, gdyż poszczególne rzędy paneli muszą być ustawione w odpowiedniej odległości od siebie aby nie powodować zacienienia. Dodatkowo konstrukcja dachu płaskiego musi być solidna i w dobrym stanie, aby wytrzymała ciężar całej instalacji.